Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

1 listopada 2024 r.
7:31

Historia lubelskich cmentarzy. Tak wyglądały w przeszłości

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A

Przed nami: Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Po raz kolejny będzie to okazja do odwiedzin cmentarzy. Przypominamy historię niektórych lubelskich nekropolii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Słowo cmentarz pochodzi od greckiego kojmeterjon, oznaczającego miejsce pochówku zmarłych. Nazwa ta została zapożyczona przez Rzymian, którzy zlatynizowali ją do formy coemeterium. Z czasem nowe słowo przyjęło obecnie używaną formę cmentarz.
Dawniej cmentarze lokowano przy kościołach parafialnych. Jedynie wyższe duchowieństwo, fundatorzy kościoła, właściciele ziemscy i bogaci mieszczanie byli chowani wewnątrz świątyni. Dla pozostałych osób miejscem pochówku był teren wokół kościoła. W Lublinie jednym z przykładów dawnego cmentarza przykościelnego jest plac Po Farze, w miejscu nieistniejącego już staromiejskiego kościoła parafialnego pw. św. Michała. Podczas prac archeologicznych, prowadzonych na terenie placu w latach 90. XX wieku, natrafiono na pozostałości wielu pochówków.

W XVIII w. w krajach europejskich wskazywano na niebezpieczeństwo epidemii, wynikające z obecności tysięcy pochówków, sąsiadujących z budynkami mieszkalnymi i studniami używanymi przez mieszkańców. Stopniowo wprowadzano w życie przepisy nakazujące przeniesienie cmentarzy poza granice miast. Po raz pierwszy takie przepisy wprowadzono we Francji, w 1763 roku.

W 1794 roku biskup lubelski Wojciech Skarszewski wydał pozwolenie na założenie cmentarza na gruntach należących do brygidek lubelskich. Początkowo teren nekropolii był niewielki i stanowił prostokąt o wymiarach 225 x 147 łokci (około 1,68 hektara). Z czasem, w latach 50, 70 i 90 XIX wieku, obszar ten znacznie powiększono, dzięki czemu w 1899 roku teren cmentarza rzymskokatolickiego wynosił 9,80 hektara. Ponowne rozszerzenie powierzchni cmentarza, o dodatkowe 2,90 hektara, nastąpiło w latach 20. XX wieku. W drugiej połowie XIX wieku obok nekropolii rzymskokatolickiej założono także część prawosławną i protestancką.

Podczas I wojny światowej, w 1915 r., okupacyjne władze austro-węgierskie zajęły część cmentarza na pochówki zmarłych i poległych żołnierzy. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości opiekę nad tą częścią cmentarza przejęły polskie władze wojskowe. Na terenie nekropolii i przy drodze prowadzącej do niej zasadzono drzewa. Były to lipy, dlatego dla cmentarza przyjęła się nazwa „Pod Lipkami”. W późniejszych latach ulicę prowadzącą na cmentarz od Krakowskiego Przedmieścia nazywano Cmentarną lub Cmentarzową. W XX wieku nazwę ulicy zmieniono na Lipową.

W pierwszej połowie XIX w., w związku z umocnieniem się administracji rosyjskiej na terenie Królestwa Kongresowego, liczba osób prawosławnych w Lublinie gwałtownie wzrosła. Wznoszono cerkwie, zakładano też cmentarze. W sąsiedztwie cmentarza rzymskokatolickiego przy ulicy Lipowej wytyczono część prawosławną. W początkach XX stulecia na cmentarzu prawosławnym wybudowano dwukondygnacyjną kaplicę cmentarną pw. Niewiast Niosących Wonności.

Nowy cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Unickiej utworzono w 1932 roku. Dwa lata później podjęto decyzję o budowie w tym miejscu kaplicy pogrzebowej. Wzniesiono ją w latach 1934–1935 według projektu lubelskiego architekta Aleksandra Gruchalskiego.
Stary cmentarz ewangelicki w Lublinie znajduje się w sąsiedztwie kościoła ewangelicko-augsburskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Cmentarz usytuowany jest po południowej stronie świątyni, między kościołem i ulicą Krakowskie Przedmieście.

Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1787 roku. Większość nagrobków znajdujących się na terenie cmentarza przykościelnego reprezentuje styl klasycystyczny i empire. Niestety, wiele pomników nagrobnych na starym cmentarzu uległo dewastacji podczas II wojny światowej. W drugiej połowie XIX wieku założono nowy cmentarz ewangelicki w Lublinie. Usytuowano go w sąsiedztwie cmentarza rzymskokatolickiego przy ulicy Lipowej.

Cmentarz parafii św. Agnieszki znajduje się na Kalinowszczyźnie w Lublinie. Został założony w 1868 roku. W kolejnych latach był powiększany. Obecnie zajmuje 3 hektary i należy do obiektów zabytkowych.

Historia cmentarza na Majdanku sięga roku 1976. Jest to cmentarz komunalny, administrowany przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Do tej pory pochowano na nim ponad 55 tysięcy zmarłych.

Stary cmentarz żydowski w Lublinie znajduje się na lessowym wzgórzu nazywanym niegdyś „Grodziskiem” w dzielnicy Kalinowszczyzna. Najstarsza pisemna wzmianka o istnieniu cmentarza pochodzi z 1555 roku. Większość nagrobków na cmentarzu została całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Zachował się natomiast w całości pierwotny teren cmentarza.

Święto Wszystkich Świętych zostało ustalone w 835 roku przez papieża Jana XI. W dawnej Polsce wierzono, że w noc poprzedzającą Dzień Zaduszny dusze zmarłych wychodzą z cmentarza i udają się do kościoła gdzie uczestniczą we mszy, którą celebruje zmarły proboszcz. Dusze zmarłych mogły również wtedy odwiedzać domostwa, dlatego wykładano dla nich poczęstunek i zostawiano na noc uchylone drzwi i furtki. Tego dnia również obdarowywano żebraków, którzy zbierali się na cmentarzu lub w jego pobliżu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium